Články z akcí
Autor: Rogi
Dne: 24.06.2022
Neboť o den dříve byla na minigolfu starší družina Ferax, tak aby to těm mladším nebylo líto a taky proto, že je to už tradice a děti se na to těší, jsme si i s družinou Flagro vyrazili zahrát tento zahradní sport. A stejně jako s Feraxem, tak i se spojeným Flagrem (Fortis + Fidelis) jsme se vydali na Lesnou do příjemného areálu s občerstvením.
Cesta ze Slovanského přes Halasovo náměstí nám pěšky a dvěma autobusy trvala skoro nachlup půl hodiny. Přepravit se na místo a hlavně rozdělit sedmnáct...
Autor: Rogi
Dne: 24.06.2022
Po třiceti sedmi schůzkách jsme v tom našem oddílovém roce s družinou Ferax dospěli ke schůzce úplně poslední. A jako každý rok, nebyla obyčejná. Šli jsme si za odměnu, kterou si děti za celoroční snažení určitě zasloužily, zahrát minigolf.
A protože nám naši tradiční destinaci na Stadionu na Kounicově ulici již více než před rokem zplanýrovali, tak jsme podruhé zamířili na Lesnou. Od gymnázia na Slovanském náměstí, kde jsme měli sraz těsně před pátou hodinou odpolední, jsme vyjeli autobusem na...
Autor: Majda
Dne: 28.06.2022
Každý správný pirát se musí umět plavit na lodi. A ty nejcennější poklady se vždy nachází na místech, která jsou nejméně dostupná, zejména to bývají opuštěné ostrovy. Pro plavbu na takový opuštěný ostrov je nutno mít spoustu věcí. Dobrou loď, jež má pevné plachty, lana, dalekohled na pozorování blížících se nebezpečí, dehet na potření trupu, lucernu pro temné a děsivé noci, sekeru na sekání ledu, kovové pláty na vyztužení i řetěz na kormidlo. Všechno toto vybavení jsme se snažili v průběhu celého...
Autor: Rogi
Dne: 30.06.2022
Stejně jako v květnu, tak i asi o měsíc později se potkaly děti z různých oddílů PTO v centru Brna, aby si zahrály Vlajkovanou. My jsme v prvním kole chyběli, to druhé jsme si však už nemohli nechat utéct. Akce byla určena pro věkové rozpětí 12-17 let s možnými přesahy. Tudíž jsme oslovili zejména starší družinu Ferax a vybrané děti z Flagra. Pravda, z Phoenixu se nás mnoho nesešlo, ale naše trojčlenné zastoupení se nenechalo ve hře vůbec zahanbit.
A co že to ta vlajkovaná přesně je? Jaká že má...
Autor: ŠiP
Dne: 01.07.2022
Sto osmnáctý Sněm náčelníků SPTO, jenž se uskutečnil v Žabovřeskách na klubovnách Vlků, byl speciální hlavně jednou věcí. A to tím, že se volil náčelník celého našeho sdružení - člověk, který převezme štafetu ve směřování do budoucna po Víťovi z 10. PTO Severka. Ten byl u kormidla předešlé čtyři roky a poslední jednání v čele zahájil uvítáním a krátce zhodnotil svoje dvě předchozí volební období.
Spousta Víťových plánů vzala za své díky covidu, ale je hrdý především na to, že jsme se mezi oddíly...
Autor: Otec
Dne: 24.06.2022
Druhou květnovou středu roku 2022 jsme se opět zapojili do Českého dne proti rakovině. Tato akce, též známá jako Květinový den se v naší zemi koná každý rok na podporu boje proti rakovině. V tomto tradičním termínu vycházejí do ulic skupinky dobrovolníků ve žlutých tričkách a prodávají kolemjdoucím lidem umělé květy měsíčku lékařského. Letos vybrané peníze poputují na prevenci a léčbu rakoviny děložního čípku a varlat.
Počítali jsme, že k dílu přidají pomocnou ruku všichni naši aktivní instruktoři,...
Autor: Rogi
Dne: 13.04.2022
Z minulých ročníků akce pro nejstarší děti se letos stala akce pro instruktory. Holt nám ty děti trošičku vyrostly. Každopádně jsme rádi, že v oddíle zůstaly a že můžeme zorganizovat výlet určený jen pro jejich věkovou skupinu i jako poděkování za jejich práci. Je však škoda, že nakonec na AMT jeli pouze čtyři + tři vedoucí.
Odjezd na víkend nám padl krásně na Apríla, už předtím ale instruktoři obdrželi slepou mapu, která je navedla na místo a čas, odkud kam a kdy mají dorazit. Zajímavostí byl...
Autor: Rogi
Dne: 12.02.2022
Zatímco starší část oddílu vyrazila na celý víkend poznávat krásy naší vlasti na sever Moravy, tak ta mladší se vydala jen v pátek o Pololetních prázdninách o kousek blíže, konkrétně do Moravského Krasu. Výchozím bodem byl Sloup, kam jsme se přepravili autobusem přímo z nádraží v Králově Poli. Ne, že by se nás tam sešlo nějak málo, ale dětí z družiny Flagro, pro kterou byl tento jednodenní výlet primárně určen, se dostavilo pouze osm. Zbytek čtrnáctičlenné výpravy pak doplnili vedoucí a instruktoři.
Po...
Autor: Otec
Dne: 15.02.2022
Po roční pauze ovlivněné epidemiologickými omezeními jsme se opět vrátili k tradici ledových měst. Na tyto výpravy jezdí o Pololetních prázdninách vedoucí se staršími dětmi – letos celý Ferax – do některého z našich význačných měst, poznávat jeho krásy a památky. Navíc pro nás Pionýr předpřipravil veliký projekt, kde jsme si mohli vybrat z opravdu zajímavých možností. My jsme si však tentokrát nezvolili žádný z nabízených cílů a sami si přichystali návštěvu Kopřivnice – rodiště proslulého sportovce...
Autor: Rogi
Dne: 01.01.2022
Předposlední den roku 2021 jsme pro vedoucí a instruktory uspořádali večer deskových her v klubovně. Na to, že akce byla svolána celkem narychlo a že spousta lidí byla na horách nebo jinde mimo Brno, tak se nás sešlo relativně dost.
V šesti jsme si nejprve zahráli Port Royal. Tuto deskovku se většina teprve učila. Stejně tak párty hru Lamy mnozí neznali. Velice rychle se však chytali a po několika kolech už jsme všichni byli jako profíci.
Pak na řadu přišel Dominion. Zde bylo hlavním cílem...
Autor: Rogi
Dne: 01.01.2022
Ve středu, dva dny před Štědrým dnem, jsme se sešli naposledy v kalendářním roce i s oběma družinkami Flagra. Jak bývá na této schůzce zvykem, chodíme s dětmi bruslit. A ne jinak tomu bylo i v závěru roku 2021. Stejně jako loni padla volba na stadion ve Vodově ulici.
Ačkoli v odpoledním bloku se může bruslit již od tří hodin, tak sraz jsme si dali o půl čtvrté s tím, že využijeme až do 17:00 zbylou otevírací dobu. Standardní středeční schůzky sice startují o hodinu později, ale zde to nešlo jinak....
Autor: Rogi
Dne: 01.01.2022
Po dlouhých letech jsme se starší družinou Ferax zavítali při našem každoročním prosincovém bruslení na kluziště ve Vodově ulici. To proto, že se letos sladily otevírací doby se stadionem v Lužánkách, kam jsme chodili dříve a už by to pro nás nebylo tak časově výhodné.
První blok odpoledního bruslení od 15:00 do 17:00 byl na Ferax moc brzy a tak jsme zvolili ten druhý dvouhodinový od 18:00. Sraz jsme si dali přímo před vchodem. Vystáli jsme si krátkou frontu a za chvíli jsme byli na ledě.
Ze...
Autor: Petr
Dne: 12.01.2022
Po vynucené roční pauze opět proběhla naše již tradičně netradiční schůzka. Letošní Mikulášská besídka se tentokrát odehrála nedaleko klubovny a to ve třídě gymnázia na Slovanském náměstí, kde se při klasických schůzkách střídají dílčí družinky skupiny Flagro - Fidelis a Fortis.
Sraz s dětmi byl před vchodem do klubovny a následoval přesun do už zmíněného gymnázia. Po přezutí, přemístění se do třídy a usazení do lavic nás čekalo bingo. Všichni hráči dostali svou tabulku 5x5 s pětadvaceti různými...
Autor: Rogi
Dne: 29.11.2021
Poslední listopadovou sobotu proběhl doškolovací kurz, jenž byl určen zkušeným vedoucím, kteří pravidelně a dlouhodobě pracují s dětmi při celoroční činnosti, ale z nějakého důvodu nemají osvědčení o kvalifikaci instruktora či oddílového vedoucího.
Klubko nabídlo možnost doplnit si vzdělání vedoucím, kteří školení absolvovali před rokem 1992 a nezvládli si ho v nabízených termínech obnovit. Další cílovou skupinou pak byli například ti, jež začali vést mladou generaci třeba až v době, kdy šly jejich...
Autor: Lucka Dr.
Dne: 29.11.2021
Letošní vánoční dílničky proběhly v rámci projektu Zlepšovadlo – projektový den v klubovně. Nesetkali jsme se sice v klubovně, ale téměř na dohled od ní, ve třídě Gymnázia na Slovanském náměstí.
Všichni účastníci věděli již z předchozích schůzek veškeré informace včetně toho, co si mají donést s sebou.
Odpoledne jsme zahájili povídáním o Vánocích i adventu, někdo si tyto vědomosti zopakoval a upevnil, pro někoho byly naopak novinkou třeba názvy adventních nedělí. Během této doby se část vedoucích...
Autor: Majda
Dne: 18.03.2022
Jako každý rok, tak i tentokráte, jsme zorganizovali lampionový průvod. Letos byl určen jen pro Flagro a byl s pirátskou tématikou. Datum nám vyšlo na středu 10. listopadu. Sešli jsme se ještě za světla, tedy o trošku dříve než na klasickou schůzku – v 16:15 na Královopolském nádraží. Udělali jsme rychlý nástup a pak se vydali na naši lampionovou cestu.
Hned na začátku jsme potkali starého piráta, který nic neviděl, protože někde v okolí ztratil oči. Prosil nás, ať mu je pomůžeme najít, s čímž...
Autor: Barča
Dne: 15.02.2022
Letošní Podzimky se konaly v Krucemburku na Vysočině, kde se přespávalo v místní základní škole. Ve čtvrtek dopoledne se sešly všechny děti a vedoucí na Královopolském nádraží a vyrazili jsme. Jeli jsme vlakem a autobusem – tedy vlastně lodí, jako správní piráti.
My jsme totiž dostali zvláštní vzkaz o kouzelné plachtě pro naši loď, která se nachází na vzdáleném ostrově. Po celou dobu výpravy nás provázel dračí sluha. Ten nám sdělil, že tuto plachtu vlastní velký drak a že za ni chce tři vzácné...
Autor: Míša
Dne: 25.10.2021
V neděli 17. 10. 2021 jsme na Medláneckém kopci uspořádali již sedmý ročník drakiády pro oddílové rodiny. Ráno to vypadalo spíš na zimu než na podzim, o čem jsme se přesvědčili při škrabání zamrzlého auta před cestou na nákup. Během pár hodin ale byl nádherný slunečný den, takže jsme se při chystání věcí v klubovně nemohli dočkat, až se všichni sejdeme.
Pod kopcem jsme měli sraz po jedné hodině, abychom stihli do příchodu všech účastníků vše v klidu připravit. Cestu nám trošku znepříjemnila proražená...
Autor: Rogi
Dne: 01.01.2022
Konečně jsme se dočkali. Konečně jsme se po dlouhé době mohli potkat s ostatními oddíly na společné akci SPTO, a to konkrétně na šifrovací hře Za psem. Po čtyřech ročnících tato akce poprvé nebyla pouze v režii našeho oddílu, ale podíleli se na ní vedoucí celkem z pěti oddílů.
Dříve než jsme vyrazili vstříc sobotním terénním nástrahám, doplněných o sady šifer, jsme se na to museli aspoň trochu připravit. V loňském školním roce jsme tomu, pravda, moc nedali a byli jsme rádi, že se vůbec můžeme...
Autor: Rogi
Dne: 05.11.2021
Po dlouhém soutěžním půstu Sdružení PTO připravilo pro své členy konečně velkou akci. Tentokráte terénní šifrovací hru Za psem. Na tu se bylo potřeba připravit, a to nejen na několika schůzkách a jednom výletě od začátku školního roku, ale rozhodli jsme se svolat i jeden nácvik v klubovně. Ten se konal v podvečer přímo před sobotní soutěží.
Původně jsme se měli scházet s každou oddílovou družinkou zvlášť. Program byl naplánován od 16:00 až do přibližně 20:00. Nakonec jsme však celé Flagro – přibližně...
Autor: Otec
Dne: 07.11.2021
Po roce jsme se opět zapojili do tradiční akce v boji proti rakovině. Poslední zářijovou středu, kam byl stejně jako loni Květinový den z půle května kvůli covidové situaci přeložen, zaplní dobrovolníci po celé ČR ulice ve žlutých tričkách a prodávají kolemjdoucím symbolické kvítky měsíčku lékařského. A my jsme u toho samozřejmě nemohli chybět.
Výtěžek této sbírky putuje na boj s různými druhy rakoviny. Letošní téma bylo zaměřeno na osvětu proti rakovině ledvin, močového měchýře a prostaty.
Brzy...
Autor: Rogi
Dne: 06.11.2021
První větší akci nového oddílového roku jsme se rozhodli uspořádat na státní svátek 28. 9. 2021. O tomto volném dnu jsme se vydali na jednodenní výlet do Rudky u Kunštátu navštívit nejen jeskyni Blanických rytířů.
Sraz jsme si dali na Královopolském nádraží, odkud jsme vyjeli autobusem směrem Kunštát, již v osm hodin ráno. Po necelé hodině cesty jsme vystoupili u opuštěné grafitárny kousek za Kunštátem, kde jsme odlovili první kešku u důlního díla. Po cyklostezce kolem bývalých Slunečních lázní...
Autor: Majda
Dne: 02.10.2021
Stejně jako v úterý Feraxu, tak započal nový oddílový rok ve třetím zářijovém týdnu i menším dětem z družiny Flagro. Zahajovací schůzku jsme měli ve středu 15. 9. 2021.
Protože máme letos přírůstky, rozhodli jsme se Flagro rozdělit na dvě části - mladší Fidelis a starší Fortis. A aby to bylo pro rodiče i pro nás časově jednodušší, schůzky obou družinek budou probíhat v totožnou dobu, a to každou středu od 16:30. Pokud povládne nepříznivé počasí a nebudeme moci být venku, tak se družinky budou...
Autor: Otec
Dne: 27.09.2021
Začal nový školní rok a spolu s ním se rozjela i naše běžná oddílová činnost. Jako první se sešly děti z družiny Ferax. Ta letos přesunula svoje schůzky ze středy na úterý. Pro tuto velkou změnu jsme se rozhodli zejména proto, abychom výrazně početnější mladší družině Flagro dali větší prostor pro její středeční rozmach, ale také proto, že stávajícím dětem vlastně úterý lépe vyhovuje.
Oproti minulému roku si však budeme muset zvykat asi na skromnější účast, protože polovina dětí nyní přešla na...