Články z akcí
Autor: Rogi
Dne: 22.06.2020
Po dlouhé, skoro tříměsíční pauze zaviněné vládními opatřeními proti šíření koronaviru, jsme nejprve od začátku června rozjeli oddílovou schůzkovou činnost, na kterou jsme pak v půlce měsíce navázali větší akcí. Tou byl 17. 6. 2020 Minigolf.
Zvolili jsme stejný model jako v minulých letech, kdy se prvně na stadion v Kounicově ulici vydala po srazu u klubovny družina Flagro a o hodinu a půl později také družina Ferax. V trolejbusu jsme ještě museli mít nasazené roušky, při pohybu ve městě a při...
Autor: Barbora Mátlová
Dne: 24.06.2020
V neděli sedmého června jsme se s Kubou zúčastnili kurzu „pro budoucí táborové instruktory“. Toto školení jsme brali jako prozatímní náhradu za Instruktorák, který musel být kvůli koronavirovým omezením zrušen. Konal se v sídle JmKOP od osmé hodiny ráno do šesti večer. Účastníků nás tam bylo celkem dvanáct, z různých pionýrských skupin. Uvnitř pro nás bylo přichystané občerstvení a poté na oběd se objednávala pizza.
Když jsme se všichni sešli v sále, začala první přednáška. Jako první byla hygiena,...
Autor: Rogi
Dne: 22.03.2020
Dalo by se říct, že skoro za pět minut dvanáct se 176. PTO Vlčata podařilo uspořádat v sobotu 7. 3. 2020 druhou soutěž Zelené ligy SPTO. Zanedlouho po těchto závodech jednotlivců v orientačním běhu totiž začala v naší zemi platit vládou vyhlášená omezení kvůli šíření onemocnění COVID-19.
Velká část oddílové výpravy měla sraz o půl deváté ráno v klubovně. Tam jsme si řekli poslední tipy a pokyny a vydali se na autobus na Slovanské náměstí. Odtud jsme se přepravili k Anthroposu, kde jsme spolu s...
Autor: Rogi
Dne: 09.04.2020
Trošku ve stínu orienťáku, ve stejný den, na stejném místě, proběhla i další – doplňková – soutěž ZL SPTO Kosmův prostor. Zde to nebylo zcela o výkonech jednotlivců a ani tak to nemuselo být vždy o dětech. A také tady nešlo primárně o body do Zelené ligy, přesto se však nějaké to minimum rozdalo, zvláště za účast. Šlo tu především a hlavně o inspiraci a též o jeden z pionýrských ideálů (paměť).
Jistě se ptáte, proč zrovna název Kosmův prostor? V době cca před patnácti lety přišel tehdy nový Náčelník...
Autor: Rogi
Dne: 24.03.2020
Sto desátý Sněm náčelníků pionýrských tábornických oddílů začal s lehkým zpožděním. Kdybychom však ale hráli i na to, být usnášení schopní, tak jednat ani nezačneme. V podvečerních šest hodin se totiž sešlo asi nejméně zástupců v historii. V sále JmKOP nás bylo jen devět, což bylo vlastně i méně, než se běžně schází na Štábu SPTO. Ten je každý měsíc, na rozdíl od sněmu, určen pouze pro sedm oddílů, které se v minulém roce umístily v Zelené lize na prvních příčkách. Časem se naštěstí účast zvedla...
Autor: Rogi
Dne: 22.03.2020
Již potřetí jsme pro kategorii třinácti – čtrnáctiletých členů našeho oddílu uspořádali zážitkový víkend AMT. Tentokrát se třídenní výlet uskutečnil na přelomu února a března v Pardubickém kraji nedaleko Svitav. Kam se však pojede, děti do poslední chvíle samozřejmě netušily. A s kým, kromě svých vedoucích, už vůbec ne. Nebo to jsme si alespoň mysleli. Tím druhým oddílem, se kterým jsme se pro oživení tohoto typu akce spojili, byl 66. PTO Brabrouci z Modřic.
Trojice vedoucích z Feraxu (Otec, Petr...
Autor: Rogi
Dne: 24.03.2020
Před druhou soutěží Zelené ligy SPTO v orientačním běhu jsme se rozhodli uspořádat alespoň jeden trénink přímo v terénu. Pro ten jsme zvolili středu 26. 2. 2020, kdy měly proběhnout klasické schůzky našich družin. Společný sraz jak Flagra, tak Feraxu jsme situovali na Královopolské nádraží, odkud jsme přesně v 16:00 vyjeli autobusem na okraj Soběšic.
A proč právě do Soběšic? Inu proto, že tam je jeden z mála areálů pevných kontrol v Brně a také proto, že je to pro nás areál nejbližší. Na cestu...
Autor: Otec
Dne: 15.02.2020
Letos jsme se na Pololetní prázdniny s přilehlým víkendem opět vydali na prohlídku jednoho z našich měst. Tentokráte to však poprvé nebyla Praha, nýbrž Ostrava. Akci jsme znovu koncipovali pro starší děti z družinky Ferax. S těmito dětmi jsme v pátek ráno v Králově Poli nasedli na vlak a vyrazili na severovýchod. Ocenili jsme rychlou a zejména přímou cestu. V Ostravě jsme se ubytovali v sídle krajské organizace Pionýra na Bajkalské ulici v Porubě.
Po strohém obědě jsme se přesunuli hromadnou dopravou...
Autor: Rogi
Dne: 15.02.2020
O Pololetních prázdninách pro děti v poslední době pořádáme dvě akce. Jednu vícedenní se staršími a pak jednodenní s mladšími. Zatímco pojednání o víkendové Ledové Ostravě necháme v jiném článku, tak zde se budeme věnovat právě kratšímu výletu určenému prioritně pro družinu Flagro.
Kupodivu sraz na obě akce byl ve stejný den a ve stejný čas na stejném nádraží. Lehce po osmé ranní se tedy v Králově Poli sešel skoro celý oddíl. Někteří však měli na zádech krosny s vybavením na tři dny a jiní jen...
Autor: Otec
Dne: 09.04.2020
Tento školní rok se v SPTO zrodil nápad na zcela novou akci a zvládla se rovnou i její realizace. Mluvím tu o zimním táboření – podobně, jako jezdíme v létě pod stany, hrajeme na kytary u táboráků a koupeme se v řece. Akorát tentokrát to bylo spaní v teepee, kolem nás sníh a oheň tu nebyl toliko jako slavnost, ale spíše proto, abychom neumrzli. Tenhle podnik byl určen pouze vedoucím a instruktorům ze všech PTO, kterých tam bylo asi patnáct.
Vše započalo v pátek večer, kdy jsme vlakem dojeli do...
Autor: Rogi
Dne: 17.02.2020
Bruslení na stadionu na Vodově ulici bylo první akcí pro děti v novém kalendářním roce. Třetí lednovou středu jsme pozvali na jeden čas všechny oddílové družiny. Ve čtyři hodiny odpoledne se tak před branou sešli zástupci Flagra, Feraxu i našich nejmladších Tarbíků.
Nejvíce – dvanáct – bylo dětí z Flagra. To asi proto, že bruslení probíhalo přesně v době jejich schůzky. O polovinu méně potom bylo starších z Feraxu a konečně Tarbíci byli jen ve dvou. Vše kromě pěti vedoucích doplnili ještě čtyři...
Autor: Rogi
Dne: 21.02.2020
Zkraje nového roku se náčelníci oddílů PTO sešli na Sněmu SPTO v sídle JmKOP na Údolní ulici. Jednat se začalo krátce po osmnácté hodině úvodním slovem náčelníka, který všem přítomným popřál hodně zdraví a úspěchů v nadcházejících 365 dnech.
Hned nato se rozhovořil Martin – bývalý Náčelník SPTO – a shrnul vše, co se zatím událo kolem RESETu v Brně. Pro tuto monstrózní akci, jakožto její hlavní organizátor, stále hledá lidi do pořadatelského týmu – jak k programové náplni (přes stěžejní sobotní...
Autor: Rogi
Dne: 21.12.2019
V závěru roku jsme se rozhodli uspořádat malé vánoční posezení oddílových vedoucích a instruktorů a trochu tím oživit dřívější občasné páteční setkávání v klubovně. Hlavním bodem, jak z názvu akce vyplývá, bylo hraní deskových her. Ještě předtím se však někteří vedoucí sešli, aby v klubovně provedli předvánoční úklid.
Vše, co se venku povalovalo, se nepodařilo uklidit, protože už na to nezbyl čas, ale většině se místečko našlo. Volně k rozebrání byly i ztráty a nálezy z tábora, o které se nikdo...
Autor: Rogi
Dne: 20.12.2019
Nejprve jsme měli poslední družinové akce kalendářního roku namyšlené odděleně, ale nakonec se vše seběhlo tak, že bruslit jsme ve středu 18. 12. 2019 šli společně jak s družinou Flagro, tak i s družinou Ferax. Feraxu se totiž na bruslení za Lužánkami nahlásily jen tři kousky, které jsme operativně převeleli právě k Flagru na dřívější čas.
Ve čtyři hodiny se tedy před branou stadionu na Vodově ulici sešlo celkem třináct dětí a osm vedoucích a rodičů. Díky tomu, že nás dospěláků bylo na děti hodně,...
Autor: Rogi
Dne: 19.12.2019
Už od začátku školního roku jsme přemýšleli, zda bude pro větší děti z Feraxu klasická Mikulášská besídka „IN“. Nechtěli jsme za každou cenu, aby musely něco předvést před Mikulášem s čertem a andělem a zároveň nevystavit tuto trojici trapným chvilkám. Proto jsme se rozhodli, že schůzka v klubovně sice bude netradiční, ale bez těchto postav. Pro některé to možná bylo nečekané, jiní si hlavně oddechli.
Čas ani místo schůzky se tedy nezměnilo, děti jen s sebou měly přinést něco málo na zub pro ostatní....
Autor: Míša
Dne: 01.01.2020
Vánoční dílny – akce, kterou jsme zařadili do našich oddílových aktivit docela nedávno, se již stává tradicí a před začátkem adventu ji všichni netrpělivě vyhlížíme. Letos proběhl šestý ročník a opět pro nás vše skvěle připravilo zahradnictví Carex v Bystrci.
Ve středu 27. 11. 2019 jsme se tedy sešli ve čtyři hodiny odpoledne už přímo na zastávce trolejbusu na Slovanském náměstí a dojeli k zahradnictví. Tentokrát byly dílny nachystané v jiných prostorech, aby nám bylo větší teplo a měli více místa...
Autor: Rogi
Dne: 20.12.2019
Výlet do aquaparku připadl na neděli 24. 11. 2019. Terka z pozice organizátora akce vybrala tentokráte zařízení Delfín v Uherském Brodě. Sama však těsně před ní onemocněla, musela zůstat doma v posteli a dovádění ve vodě a hledání malé rybky Nema, nám pak mohla jen tiše závidět. Předobrazem k motivaci, která zapadla to té celoroční, byl, jak jste jistě poznali, film Hledá se Nemo.
Na brzkém ranním srazu na Královopolském nádraží se sešlo šestnáct dětí a čtyři vedoucí. Při přestupu v Židenicích...
Autor: Míša
Dne: 02.01.2020
Letošní lampioňák jako by nám někdo nepřál. Z původního termínu 13. 11. 2019 jsme jej o týden přesunuli kvůli špatnému počasí. Za týden, ač předpověď hlásila něco jiného, nás počasí ale opět zradilo. My, na rozdíl od staršího Feraxu, jsme se však nenechali zastrašit, a i v poměrně vydatném dešti se sešli před nádražím v Krpoli. K nám, k Flagru, se připojila i naše nejmladší družina Tarbíků, kterou podpořili i jejich rodiče. V takto početné skupině jsme parkem přešli pod železniční most, kde jsme...
Autor: Emma
Dne: 10.01.2020
O instruktorském kurzu už se debatovalo ještě dlouho předtím, než nám vůbec bylo patnáct. Mezi kamarády to bylo častým tématem konverzace. Kdo pojede na tábor, kdo by chtěl mít družinku, jestli se vůbec všichni sejdeme na táboře za pár let… Záviděli jsme starším, kteří to už měli za sebou.
Já osobně jsem se Instruktoráku trochu obávala, přišlo mi nemožné splnit závěrečné testy s tak časově krátkou přípravou. Ale na podzim roku 2019 jsem jela, původně nás mělo být z oddílu víc, ale nakonec jsem...
Autor: Otec
Dne: 30.12.2019
Na letošní šestidenní podzimní prázdniny jsme se vydali do města Krucemburku na Vysočině. Ubytování nám poskytla místní základní škola. V duchu letošního cestování mezi pohádkami nás programem tentokrát provázeli králíci z klobouku – Bob a Bobek.
Výprava začala na Královopolském nádraží, kde se sešlo všech 19 dětí a několik vedoucích. Odtud jsme dojeli vlakem do Žďáru nad Sázavou a dále autobusem do Krucemburku. Když jsme dorazili do školy, již se začínalo stmívat, a tak jsme se ubytovali a rovnou...
Autor: Míša
Dne: 01.01.2020
Z oddílové drakiády jsme už před několika lety udělali velkou společnou akci, na které my máme možnost lépe poznat rodiče dětí a vy, rodiče, poznat nás – vedoucí, kterým své děti tak často svěřujete. Rodinná drakiáda se letos zapsala na neděli 20. 10. 2019 a proběhla, jako vždy, v odpoledních hodinách na Medláneckém kopci.
I tady se nás dotkla celoroční motivace, kterou s dětmi na schůzkách a výpravách držíme, a to toulání v pohádkách. Tentokrát jsme se inspirovali pohádkou Za humny je drak a...
Autor: Rogi
Dne: 11.11.2019
Nemalé obavy a hlavně rozčarování mezi mnohými našimi vedoucími vyvolalo rozhodnutí Sněmu náčelníků SPTO o uspořádání první soutěže Zelené ligy v ročníku 2019/2020. Z více různých možností byl totiž většinou hlasů zvolen indiánský lakros. Nejdříve jsme hru považovali za velmi nebezpečnou a tím pádem pro něžné pohlaví nezajímavou. Dále se nám zdálo, že by to mohlo být vždy o jednom člověku, který míček umí udržet v holi, přeběhnout s ním celé hřiště a v přijatelné vzdálenosti od trojúhelníkové branky...
Autor: Rogi
Dne: 21.12.2019
Posledním naším testem před turnajem v lakrosu byl nácvik těsně před samotnou sobotní soutěží. Byl však určen již jen pro instruktory a vedoucí, kteří se taktéž chystali zasáhnout do bojů v kategorii OLD.
V pátek 4. 10. 2019 se tedy ve čtyři hodiny odpoledne sešlo na Slovaňáku pět vedoucích a pět instruktorů. Pro zvýšení atraktivity byly přizvány ještě čtyři děti z kategorie starších. No, tedy spíš proto, aby byli hráči pro střídání a vedoucí se před nadcházejícím výkonem úplně nezničili.
A...
Autor: Rogi
Dne: 22.11.2019
Druhá akce pod hlavičkou AMT (akce mimo terminář) se uskutečnila o posledním zářijovém víkendu. Jak již z dřívějška víme, tak je určená pouze pro starší věkovou skupinu třinácti-čtrnáctiletých. Po úspěchu té první jsme dlouho dumali, jaké aktivity připravit tentokráte, aby vše pro tuto grupu šesti dětí a skoro stejného počtu vedoucích bylo zajímavé. I padl nám do hledáčku ferratový park v bývalém lomu Velká Dohoda.
V sobotu – na státní svátek – jsme se nijak nežinýrovali a sraz na Královopolském...
Autor: Rogi
Dne: 21.12.2019
Natrénovat a zdokonalit se v dovednostech při hře Lakros jsme se před nadcházející soutěží Zelené ligy SPTO rozhodli v pátek v podvečer dne 27. 9. 2019. Během schůzek se totiž nemůžeme věnovat jenom této přípravě, a tak vyčlenit samostatný časový blok mimo pravidelnou činnost nám přišlo fajn.
Nejdříve jsme na čtvrtou hodinu odpolední před klubovnu povolali družinu Flagro, se kterou jsme následně přešli do parku na Slovanském náměstí. Zatímco jedni vedoucí chystali hřiště s brankami, druzí dětem...
Autor: Rogi
Dne: 21.09.2019
Blížící se novátorská soutěž Zelené ligy SPTO – Lakros – přinutila všechny oddíly k tomu, aby se začaly této hře více věnovat. Ať už vlastní přípravou na schůzkách, táborech nebo dalších speciálních akcích, nákupem lakrosových holí nebo konfrontací s jiným oddílem. A právě vidinou získání zkušeností přímo při hře samotné nás oslovil spřátelený 10. PTO Severka.
Společný duel věkové kategorie dvanácti až patnáctiletých jsme si domluvili na čtvrtek 19. 9. 2019 na volném prostranství v parku na Slovanském...
Autor: Rogi
Dne: 17.09.2019
Oddílový rok jsme rozjeli na zahajovacích schůzkách ve třetím zářijovém týdnu a o přilehlém víkendu jsme se pak sešli s dalšími vedoucími a instruktory z jiných oddílů na Setkání pionýrských pracovníků na táborové základně YMCA ve Veverské Bítýšce. Kromě dílen a seminářů, které probíhají v sobotu se zde hlavně probírají zážitky z táborů a z prázdnin, a také vyměňují zkušenosti. Toto vše letos absolvovalo hned devět našich členů.
Po pátečním příjezdu, ubytování a večeři proběhl již 108. Sněm náčelníků...
Autor: Rogi
Dne: 13.09.2019
Skončily prázdniny a začal nový školní rok a s ním i ten náš oddílový. Dětem jsme nechali pár dní na rozkoukání ve škole a ve středu 11. září jsme se s nimi vrhli do koloběhu každotýdenních schůzek. Místo ani čas se od loňska nezměnil, a tak se nejdříve před klubovnou na Srbské ulici sešli v 16:00 rodičové a děti z družiny Flagro a od 17:45 pak členové Feraxu. Pondělní družinu nejmladších Tarbíků jsme rozpustili s tím, že většina školáků (6) přestoupila do mladší družiny Flagro. Na její první schůzce...
Pionýr PTO Dobrý oddíl Opravdu dobrý tábor Jihomoravský kraj Brno