03.02. - 05.02.2023 Ledové město - Plzeň
Autor: Otec
Dne: 11.02.2023
Každý rok jezdíme se staršími dětmi poznávat některé naše význačné město. Letos jsme takto zavítali do Plzně v celkovém počtu devíti dětí a šesti vedoucích a instruktorů, z nichž někteří jeli od začátku a jiní ještě v pátek o Pololetních prázdninách organizovali s menšími dětmi výlet Údolím Bílého potoka.
V pátek ráno jsme nasedli na vlak na Královopolském nádraží a odpoledne, po mnohahodinové cestě, dorazili do Plzně. Jako první jsme šli na naše ubytování, jímž tentokrát bylo Středisko volného času na Skupově ulici. Pak jsme zamířili do centra na Náměstí Republiky. Přímo na náměstí stojí katedrála svatého Bartoloměje, z jejíž věže jsme se rozhlédli a poprvé spatřili Plzeň jako na dlani. Další naše zastávka byla v Muzeu strašidel a v Muzeu loutek s legendárními Spejblem a Hurvínkem. První nás moc nenadchlo, druhé bylo mnohem lepší. Jelikož venku celé odpoledne přerušovaně pršelo, sedli jsme si na chvíli do jedné kavárny. Následně jsme se vrátili na ubytování, udělali a snědli večeři a věnovali se večerní zábavě – zejména deskovkám. Nad ránem pak dorazili vedoucí, kteří byli přes den na výletě s menšími dětmi z Flagra.
V sobotu po snídani jsme se vydali do areálu DEPO2015. Zde se nám hned při příchodu naskytl vskutku netradiční pohled. Viděli jsme stromy růst z vraků aut, háčkovanou věž a další zajímavosti. Hlavně jsme ale měli namířeno na výstavu Lovců znaků, kde jsme se dozvěděli mnoho z historie různých druhů písma i si vyzkoušeli s nimi interaktivně hrát. Pak už nám začínalo kručet v břiše, tak jsme se místní MHD přesunuli na oběd do jídelny U Strejců, a poté do místního vědecko-naučného centra Techmania. Bylo tam neskutečné množství všelijakých exponátů a předpřipravených pokusů na různá témata. Od fyzikálních zákonů a energetiky, přes různá měření lidských výkonů a termovizi, až po lety do vesmíru v expozici Planetária. Dala by se tam strávit spousta času, ale nám se právě čas nachýlil, protože jsme měli domluvenou prohlídku v Muzeu pivovarnictví. Tam nás poučili, jak se vlastně vaří pivo a jak se to dělalo v různých obdobích v minulosti. Tím byl náš sobotní program naplněn a my se vrátili na Skupovku (SVČ) a užili si večer.
V neděli jsme ráno vyklidili naši malou přespávací místnost a kuchyňku společnou pro další dvě pionýrské výpravy a s batohy na zádech vyšli vstříc zlatému hřebu víkendu – prohlídce pivovaru Plzeňského Prazdroje. Nejenom že jsme se dozvěděli, jak se dělá Plzeňské pivo, ale byli jsme se podívat i v různých částech reálného provozu. Součástí prohlídky byla i ochutnávka sladu, chmele a pro plnoleté i samotného piva přímo ve sklepích pivovaru. Po této prohlídce už nezbylo než se s Plzní rozloučit a vyrazit vlakem na dlouhou cestu zpět domů.
Byla to opravdu zajímavá výprava, kterou jsme si všichni jak se patří užili. Otázka zní, kam pojedeme příště?