Články z akcí
11.09.2019 Zahajovací schůzky družin Flagro a Ferax
Autor: Rogi
Dne: 13.09.2019
Skončily prázdniny a začal nový školní rok a s ním i ten náš oddílový. Dětem jsme nechali pár dní na rozkoukání ve škole a ve středu 11. září jsme se s nimi vrhli do koloběhu každotýdenních schůzek. Místo ani čas se od loňska nezměnil, a tak se nejdříve před klubovnou na Srbské ulici sešli v 16:00 rodičové a děti z družiny Flagro a od 17:45 pak členové Feraxu. Pondělní družinu nejmladších Tarbíků jsme rozpustili s tím, že většina školáků (6) přestoupila do mladší družiny Flagro. Na její první schůzce jsme měli skoro plný stav a do celkového počtu šestnácti nám chybělo pouze jedno dítko. A navíc nám přibyl jeden nováček. Složení Feraxu pak doznalo pouze kosmetických změn a setkali jsme se zde vlastně se všemi starými nebo staronovými známými tvářemi. Stejně jako ve Flagru nám chyběl jeden človíček do plného stavu 14 dětí.
Každoročně se po celou dobu roku vine naším setkáváním nitka společné motivace. Nejinak tomu bude i tentokrát. Nejenom velké akce, jako Podzimky nebo Velikonoce, ale i každá schůzka bude částečně motivovaná společným tématem, jak pro Flagro, tak i pro Ferax. Letos jsme se rozhodli pro pohádky, tak snad u těch větších nenarazíme a nebude pro ně vše „out“, navíc, když by vše mohlo vyvrcholit při naší letní činnosti.
Na jeden a půl hodinové prosluněné schůzce Flagra v Cihelce naproti stadionu bylo nutné nejdříve děti mezi sebou seznámit. Proto jsme s nimi sehráli drobničku se jmény na balóncích, poté přišel na řadu pohádkový kvíz a pak týmová běhačka pro lístečky se sbíráním večerníčkového pexesa. Na závěr jsme dětem pověděli, co je celý rok čeká a co my očekáváme od nich. Všichni byli moc šikovní a zdá se, že Tarbíci do nové družiny krásně zapadli. No co už, vždyť jich je skoro polovina. Na každé schůzce pak, když se budeme nořit do motivace, tak společně předříkáme pohádkovou básničku, kterou jsme si na konec již společně znovu přednesli:
Mocná sílo nočních hvězd
přes hor sedmero nás nes.
Přes kameny, přes květiny,
přes kopce a přes doliny.
Za řek sedm vede cesta,
za konec sedmého lesa.
Naše vůle musí být,
do pohádek chceme jít.

Ferax se později vydal do parku na Slovanském náměstí, kde pro něj byla nachystána stanoviště s týmovými úkoly. Úspěšné splnění znamenalo obdržení indicií k tomu, aby i tyto děti zjistily celoroční oddílovou motivaci. Jednalo se kupříkladu o házení ringa, procházení bludištěm, kimovku, kreslení na záda nebo vynesení balónu po schodech položeného na ringu, ke kterému byly upevněny provázky, kde dotýkat se bylo povoleno právě jenom jich. Ať už děti musely přemýšlet, tvořit, zapamatovávat si, komunikovat mezi sebou nebo předvádět sportovní výkony, tak se jim vše dařilo a dát si dohromady ze všech náznaků to, čemu se během roku budeme věnovat, bylo pro ně hračkou. Závěrečnou sladkou tečku před půl osmou obstarala starší děvčata, když zájemcům v klubovně dala ochutnat vlastnoručně upečený čokoládový dort.
Tím jsme odstartovali již 28. sezónu 63. pionýrského tábornického oddílu Phoenix. Snad se nám v ní bude dařit a dětem se na všech schůzkách a akcích s námi líbit.
Pionýr PTO Dobrý oddíl Opravdu dobrý tábor Jihomoravský kraj Brno