20.11. - 21.12.2020 Podzimní PHOtosoutěž
Autor: Rogi
Dne: 30.01.2021
Pro zpestření kovidové doby, kdy se nemůžeme s dětmi scházet přímo a vidíme se jen na on-line schůzkách, jsme se pokusili vymyslet i jiné aktivity. Projekt Phoenix v kleci na bázi pionýrských výzev se moc neuchytil, zkusili jsme tedy něco z jiného soudku. Něco, co by nemuselo být zas až tak náročné, nemuselo se plnit v předem daný úzký čas a nemuselo se sedět za obrazovkou počítače, před tabletem či telefonem, a tak jsme přišli s oddílovou fotosoutěží.
Ne, že by to byla jakkoli světoborná myšlenka, protože podobných fotosoutěží již každý absolvoval určitě mraky, ale nám se prostě líbila. Chtěli jsme podpořit rodinný pobyt v přírodě, a tak jsme jako podmínku určili, že na fotografii musí být vidět soutěžící a zároveň má z obrázku čišet podzimní nálada. Tím bylo dáno i období, kdy mohla fotka vzniknout a do kdy bylo potřeba ji odeslat.
Je pravda, že jsme čekali ve všech vypsaných kategoriích účast o trošku větší, každopádně však hodnotit došlé fotografie bylo i tak velmi nelehké a určit, které jsou z našeho neodborného a subjektivního pohledu ty nejlepší, nám dalo opravdu zabrat.
Čtveřice hodnotitelů ve složení Míša, Martin, Petr a Rogi se celkem probírala čtrnácti pracemi. V kategorii vedoucích se stejně jako u staršího Feraxu dostali všichni přihlášení na místa vítězů, protože soutěžící byli jen dva, respektive tři u starších dětí. Nepočetnější kategorie a dle nás také s nejhezčími snímky, byla u družiny Flagro. Zde se ucházelo o vítězství hned devět fotografií.
Podzimní motivy se u všech moc vyvedly. Přihlášen byl třeba úchvatný horský pohled, fotky s místy až akrobatickými pozicemi výletníků i krásnými zátišími či kolážemi. Velmi pozitivně pak působily usměvavé portréty, navíc když se náznakově trefovaly do naší celoroční pirátské motivace.
Jak je uvedeno výše, stanovit tu nejlepší fotku nebylo jen tak. Pomohly nám k tomu daná kritéria (nápad – nápaditost, celkový dojem a kvalita). U prvních dvou kategorií byla škála od nuly do deseti bodů, u kvality pak bylo maximum pětibodové. Celkem tedy jednotlivá fotka mohla získat až 100 bodů. To se sice žádné z nich nezdařilo, jedna od toho však nebyla vůbec daleko. Snímku s Betynkou Medkovou chybělo do plného počtu bodů pouze devět.
Nejen tato, ale i ostatní fotky byly úžasné a rozhodování bylo opravdu těžké. Nejraději bychom ocenili úplně všechny. To však asi nebylo naším hlavním cílem. Tím bylo to, vás všechny dostat ven do přírody, a to se nám snad zadařilo. Přejeme tedy v budoucnu další spoustu pěkných fotek i dalších zajímavých výletů, jak jen to bude pandemická situace dovolovat.
Celkové výsledky můžete nastudovat v přiloženém souboru a všechny fotky prohlédnout v oddílové fotogalerii.

PHOtosoutěž - podzim_2020_vyhodnocení