30.09.2020 Květinový den
Autor: Rogi
Dne: 19.10.2020
Původní letošní květnový termín Českého dne proti rakovině byl kvůli omezením proti šíření koronaviru a vyhlášenému nouzovému stavu přeložen až na nezvyklý konec září. Nebýt dalšího šíření této nemoci i v tomto období, akci samotnou by tento časový přesun nejspíš moc nepoznamenal. Ale vzhledem k tomu, že počty nakažených neustále stoupaly, podepsalo se to určitě na účasti dobrovolníků a organizátor – Liga proti rakovině Praha – začal hledat i jiné možnosti prodeje (více dnů, v kamenných obchodech…) žlutých kvítků měsíčku lékařského, tentokráte se zelenou stužkou. V tomto roce byla kampaň zaměřená na nádory ledvin, močového měchýře a možnosti jejich prevence.
Jako vždy se do akce zapojili i dobrovolníci z našeho oddílu i když v o poznání menším počtu. Oproti loňsku jsme měli podporu poloviční, přesto to bylo dohromady krásných dvanáct lidí. Ti se sešli brzy ráno v klubovně, aby vyslechli poslední pokyny od Martina – našeho garanta, nafasovali hromadu kytiček, nasadili výrazná žlutá trička na bundy a vyrazili ve třech skupinkách do ulic nabízet kvítky za stále stejnou, roky neměnnou, symbolickou dvacetikorunu.
Počasí bylo letos jako na Apríla, chvíli zataženo, pak lehce pršelo a o něco později zase svítilo slunce. Na náladě nám to však neubralo a vytrvale jsme nabízeli kytičky kolemjdoucím až do okamžiku, kdy se počínalo stmívat. Jedna skupinka začala na Královopolském nádraží a potom se přesunula do bohunického kampusu. Druhá se usídlila na křižovatce Skácelova – Purkyňova a poslední na našem tradičním místě na Husitské.
A abychom zmírnili obavy kupujících a zbytečně neohrožovali sebe, ani ostatní, nosili jsme při prodeji měsíčků i roušky. Možná i z toho důvodu nebyla nakonec o zájemce nouze, spousta jich chodilo za námi samo a další se nenechali dvakrát pobízet.
Za celý den se nám podařilo prodat celkem 2253 kvítků za úctyhodných 63 346 Kč. A když to porovnáme s loňskem, tak jsme byli na počet dobrovolníků procentuálně výrazně úspěšnější. Děkujeme tímto každému, kdo přispěl a doufáme, že vybrané peníze pomohou na správném místě všem potřebným. Velkou pochvalu samozřejmě také zaslouží jak naši zapojení vedoucí a instruktoři, tak i některé děti z družiny Ferax.

A teď trochu čísel:
Prodané kytičky 2 253 ks
Vybraná částka 63 346,00 Kč
Průměrná částka za jednu kytičku 28,11 Kč
Průměr prodaných kytiček na osobu 187,75 ks
Průměr vybraných peněz na osobu 5 278,83 Kč
Sběrné místo – Husitská (Petr, Majda, Katy, Nela) 29 206,00 Kč
Sběrné místo – Skácelova (Otec, Bára Mát., Potkan) 17 963,00 Kč
Sběrné místo – KP nádraží, Kampus Bohunice (Kobra, Kiba, Čipi, Běťan, Lumír) 16 177,00 Kč